מאמרים

להכין את הבית אל האביב!
כשהימים נעשים חמימים יותר, והשקיעה מתארכת, הרי שאין זמן מושלם יותר להכין את הבית עבור עונת האביב הקצרה והכה אהובה, איך לעשות זאת נכון מבלי לשבור קופת חיסכון, כל העצות וההמלצות מחכות ממש כאן מאת מעצבת פנים בהרצליה.

להתחקות אחר הטבע עם פריטי טקסטיל
גוונים נותנים את הטון לאווירה, והדרך היעילה ביותר לשלב אותם היא באמצעות פריטי טקסטיל: וילונות, כריות, שמיכות, שטיחים, מפות וכיסויים.
בעיצוב אביבי ננסה להתחקות אחר העושר, שמביאה עמה העונה: שפע של צמחייה ירוקה וטריה, פרחים צבעוניים, השמיים בהירים ונקיים מעננים, האדמה מתייבשת מגשמי החורף ומקבלת גוון נקי ואף אדמדם, כל אלו יתורגמו אל מניפת צבעים, שתנקד את החלל בשמחה.
איך עושים זאת נכון?
בוחרים בהדפסים פרחוניים, צובעים גוף תאורה בגוון ירוק, מעמיקים את גוון העץ הטבעי בריהוט הקיים או לחילופין צובעים אותו בגוון טורקיז או כתמתם, מוסיפים מזלף מתכת, כמוטיב של גינון וצמחיה, סלסלות קש, וכל פריט אחר, שמזכיר זמן איכות בטבע.

מחליפים מערכת לבוש  
כהמשך ישיר להתחקות אחר הטבע, זה הזמן להחליף את מערכת הלבוש של הבית: השטיחים, כיסויי המיטה והווילונות הכבדים יפנו את מקומם לטובת פריטים קלילים יותר, שאף יסייעו בויסות הטמפרטורה ובתרומה לאקוסטיקה טובה בחלל.
וילון מבד פשטן טבעי ובגוון ורוד עתיק, יעשה פלאים לכל חלל, כאשר מדובר בוילון הניצב בסמוך לחלון שטוף שמש, כדאי לבחון גוון כהה יותר, שיצליח לעמעם את עוצמת האור, אך עדיין ליצור אווירה קלילה. (ירוקים יכולים לעבוד כאן יפה מאוד).
את שטיחי הצמר והשאגי אפשר לאפסן במחסן ולעבור אל שטיחים באריגה שטוחה עם הדפסים אתניים, פרחוניים, בגווני אבן, אדמה, לבן וכחול.
המראה השלם יתקבל בזכות כריות, השומרות נאמנות למניפת הצבעים הנבחרת ומשלבות בין הדפסים לרקע חלק.

איך בוחרים נכון מניפת צבעים?
מניפת צבעים מאוזנת מורכבת משישה גוונים: שלושה שקטים, שמהווים רקע כמו לבן, חום, אפור/ שחור
ושלושה גוונים בולטים יותר כמו: ורוד, סגול, ירוק, כחול, כתום, אדום, טורקיז על גווניהם.

מקלילים את החלל
מלבד הלבשת החלל בגוונים רעננים וחדשים, החלפת הטקסטיל הכבד בטקסטיל קליל ואוורירי וחידוש הרהיטים באמצעות פחית צבע ובהתאם לעונה, כדאי לחשוב על האופן, שבו מבצעים שימוש בחלל.
האביב מאפשר הזדמנות להתחדש, אור חדש ורענן נכנס הביתה, וכמעט ואין צורך להסתייע במערכות צינון או הסקה על מנת לשמור על הטמפרטורה במרחב.
זה הזמן לבחון, האם החלל משרת את הצרכים של הדיירים שלו?
האם יש צרכים חדשים/ ישנים, שלא קיבלו עד כה מענה?
האם חלו שינויים משפחתיים?
או האם מעוניינים להכין את החלל לשינויים משפחתיים עתידיים?
בחורף, רבים נוטים להתכנס פנימה, להצטנף מבעד לשמיכת צמר, ולחכות עד לבואם של ימים בהירים ונעימים.
(גם בחורף הישראלי, שאומנם נהנה מימי שמש רבים, אך דורש פתרונות חימום והסקה).
זה הזמן לפתוח את הבית, להרחיב אותו, להוציא את מה שלא נדרש ולארגן מחדש את המה שנחוץ.

איך עושים זאת נכון?  
ישנם שני כללים, שייסעו לצלוח את המשימה:
הכלל הראשון- להיפרד מכל מה שלא צריך, זה הזמן לתרום, להעניק באהבה, למסור או למכור כל מה שלא ביצעתם בו שימוש בשנה האחרונה.
זו יכולה להיות מערכת כלים, שמעטרת את הויטרינה, או עודף של כריות, שרק מעמיסות על החלל וכולאות את החום שלו.
ספה, שכבר אינה מתאימה למרחב, פריטי נוי, פריטי טקסטיל וכלים.
לעיתים החזקה של מערכת חורף ומערכת קיץ אחת עושה הבדל גדול וחוסכת במקום.
הכלל השני- להפוך חללי אחסון לחללים מתפקדים. חללי אחסון הם אבן שואבת ל"מה שלא צריך עכשיו"… "שיהיה", "נשמור, אולי נצטרך בעתיד"…"זה לשנה הבאה".."שומרת לבת שלי שתגדל".. וכו'. מי לא מכיר את ההסברים, שמדביקים לכל פריט בעל ערך רגשי. אך פריט הוא פריט, וכשהוא לא נמצא בשימוש יום יומי, הוא אוטומטית הופך להיות מעמסה.
חללים רבים מסתתרים בארונות שלנו ויכולים להפוך לפינת העבודה והיצירה, שחלמנו עליה, פינת האיפור החסרה בחדר השינה, ואפילו פינת ישיבה- אם עושים זאת נכון.
זה הזמן לחשוב על חללי האחסון כחלל שימושי ומתפקד.

כוחו של ניחוח נכון
איך אפשר להתייחס להכנת הבית לאביב מבלי לחשוב על הניחוח העוטף את החלל, ניחוחות של שמנים אתריים כמו מנטה, ברגמוט, לבנדר, גרניום, בתווים לימוניים ורעננים יפיחו בבית אווירה של התחדשות וניקיון.
ניתן להניח כמה טיפות בתוך מבער שמנים או לרכוש מפיץ ריח לבית מתוזמן מראש.
כך שגם הדירות החשוכות ביותר יזכו למשב רוח רענן ומרפא.
ובכלל, האביב הוא הזמן להתחיל מחדש ולהחדש, להסיר את שכבות החורף מכל היבט, רגשי, מנטלי ופיזי ולסגל אורך חיים מאוזן יותר. כשאני מעצבת פנים בהרצליה נכנסת לבתים, שעברו את השינוי הזה, אני מופתעת לגלות עד כמה קל היה לאמץ אותו ולהמשיך אותו גם אל עונת החורף.

לסיום ולסיכום…
האביב הישראלי מזמן מזג אוויר נפלא והזדמנות נהדרת להתחדש ולרענן את הבית.
זה הזמן להחליף את פריטי הטקסטיל בהדפסים שמחים יותר, שמתחקים אחר מוטיבים מן הטבע כמו פרחים, עלים, מים, אדמה, אבנים וחול, לאחסן את השטיח הכבד מעונת החורף ולפרוס שטיח קליל באריגה דקה, וכן להאיר את החלל עם מניפת צבעים, שמפיחה שמחה וחיוניות בחלל.
דרך נוספת להקליל את החלל מתאפשרת בזכות העברה של פריטים ,שאינם בשימוש שוטף וחשיבה על חללי האחסון כחללים מתפקדים.
גם בדירות קטנות וגם בדירות גדולות, הרעיון של "פחות זה יותר" תורם להנאה.
אלו שלושה צעדים פשוטים, שעושים הבדל גדול.
לפעמים פגישת "ייעוץ בזק", עם מעצבת פנים בהרצליה תאפשר לכם לראות את החלל מנקודת מבט חדשה, ולעשות שינוי גדול במאמץ קטן
לפרטים נוספים, פנו אלי דרך האתר, ואשמח לסייע
מירי אנג'ל מעצבת פנים בהרצליה, בשרון והסביבה.