מאמרים

עיצוב בית כפרי: קווים מנחים.עיצוב בית כפרי נובע מן הטבע, ומבקש לשלב אותו בסביבת הפנים, יסודיותיו נטועים אי שם בשדות הלבנדר הרחבים, שבפאתי פרובנס, בדרום צרפת או מול מרבדי הדשא המוריקים בטוסקנה הציורית, מבקשים לחבר בין עץ בצורתו הגולמית למתכת מפוסלת, וליצור סביבה נעימה ונוחה למחיה.

אין ספק, שאחד ממוקדי המשיכה המשמעותיים ביותר לעיצוב הכפרי נטוע אי שם בתחושת הנוחות והנינוחות, שהוא מעניק לאלו, הדוגלים בו. נראה כי, עיצוב זה מצליח להעלים את את הבית מהסביבה העירונית, ולחבר אותו למוטיב רחב יותר של סגנון חיים מאוזן וניחוח.  למי עשוי להתאים הסגנון הכפרי? וכיצד ניתן לתרגם אותו גם לחללים קטנים?

חללים גדולים מלאים בהשראהשולחן אבירים רחב ידיים, ולצדו כסאות עץ בעיטור מפורזל מקדמים את פני בעת הכניסה לטירה הצרפתית בפאתי פרובנס, ניכר, כי דווקא כאן הרגשתי בבית, בין קירות האבן הטבעיים, נברשות המתכת החשופה, ובדי הכותנה, שעיטרו את הוילונות, כל אלו הם המוטיבים הבסיסיים, שמרכיבים בית כפרי.
בית, שנטוע בטבע, נובע מן הטבע ומכבד את צורתו הגולמית.
הסגנון הכפרי מתאים לאלו, שמבקשים פינה שקטה, מעודנת, מקום לבצע בו פעילות מרגיעה, לשהות עם בני המשפחה ולשכוח מן השעון.
ניכר כי, דווקא עכשיו, שקצב החיים המודרני תובע מרבים מאיתנו מהירות, תפקוד גבוה, וצורך בעדכון תמידי, העיצוב הכפרי מצליח לפצות על השעות המעטות, שדווקא מאפשרות להרפות ולשחרר את המתח.

היתרון לחללים גדוליםהעיצוב הכפרי מצליח להשתלב באופן הרמוני יותר בחללים גדולים ורחבים, שמצליחים להטמיע בתוכם את העץ החשוף, הברזל הלא מלוטש והמראה הגולמי של הריהוט והחיפויים, שדורשים עומק ורוחב ומגדירים את החלל. תקרות גבוהות בנות שלושה מטרים ומעלה, תאורה המדמה אור יום, שימוש בתצוגה גלויה לפריטי המטבח, ובעיקר כלי הבישול והמזון ופתחים גדולים, הם מן המאפיינים הבולטים.

העידון נמצא בפרטים הקטנים בדי כותנה וקנבס איכותיים, חלקים ובדפוס פסים/ פרחוני, מעדנים את האווירה, ויוצקים לתוכה שפע של נוחות, על הרצפה יונחו שטיחי צמר, וילינות החלון יותירו פתח רב לאוורור, אווירה של ניקיון וצמחייה, שמטהרת את האוויר מצליחה לרענן את החלל, ומותירה פתח לנשימה במרחב.
כל אלה מתפרסים על פני ריהוט, שמבקש לקרב בין יושבי הבית, ומונח באופן כזה, המאפשר ליצור שיח בריא ופורה.
סלון משפחתי לעולם יכלול לפחות שתי אפשרויות: כורסות המונחות זו לצד זו לשיחה אינטימית, וספות, המוצבות זו מול זו, ושני הדומים להשלמת הקומפוזציה.
בעיצוב כפרי נראה שולחן קפה גדול במרכז החדר, שנועד לשמר את עיקרון "הבית הפתוח והמארח", שכו מזוהה עם אוהבי הסגנון.

מטבח בעיצוב כפרי למטבח שמור מקום של כבוד בפינתאון עיצוב בית כפרי. המטבח הוא לב ההתרחשויות, אך בניגוד לרושם הראשוני, הוא אינו מהווה את מרכז הבית, אלא ממלכה בפני עצמו. ממש כמו בימי העבר, שהמטבח ניצב לצד ערוגות ירקות ועצי פרי, בסמיכות למשק הביתי. כל אלו יוצרים רצף של קטיפה, שטיפה, עיבוד ובישול.
במטבח בעיצוב כפרי הפתחים גדולים ורחבים, מחברים את הבית אל הנוף בו הוא מוטמע, מסגרות מתכת, פרופיל בלגי וברזל יקבלו תוספת מעודנת בזכות עבודת פרזול מוקפדת בפרטים הקטנים: העיטורים, הדקורים והידיות.
מניפת הצבעים שומרת על שקט, ונעה בין : בז', חום, אפור, ולבן על גווניהם השונים. נקודות הצבע ישתלבו באביזרים המשלימים: אביזרי הטקסטיל: וילונות, מפיות, מפות, שטיחים, כריות ושמיכות.
הגוונים, שיהלמו היטב את האווירה ינועו בין אדום, כחול וירוק, ויעניקו שמחת חיים למרחב.
כלי המטבח, מונחים בתצוגה תלויה ומקבלים מקום של כבוד, להעמקת הרושם, ניתן בהחלט לבחור בכלי נחושת, אשר ישתלבו היטב בצבעוניות החלל.

התאמת העיצוב הכפרי לבית קטןאך גם אלו המחזיקים בנכס קטן, יוכלו לאמץ מוטיבים מסגנון החיים הכפרי אל מרחב החיים האורבני, באמצעות תרגום העקרונות של מרחב, תאורה, וחיבור לטבע.
עקרון המרחב יתבטא בתכנון מחדש של החלל, בו המטבח והסלון הופכים למקשה אחת, במקרה זה תינתן עדיפות למטבח, שיהווה את לב הלב, וסביבו יברא מרקם החיים.
שילוב של ספת עץ איכותית, או כורסת עץ גולמית, מיד יעניקו אווירה כפרית לחלל.
גם שימוש בצבעוניות מתונה של בדי כותנה איכותיים, ושילוב של גוון אדום עז, כחול וירוק באביזרי הנוי, ירמזו על הקונפסט.
בחירה באבני בריק חשופות ולא מלוטשות, הדגשת הפתחים והצבת מראות "מכפילות תאורה" יעניקו למרחב תחושה של עומק ויציפו אותו באור.

בחירת הריהוטעיצוב בית כפרי שומר על עקרונות של פשטות, ולכן גם כאן הריהוט יתאפיין בגוון עץ אחיד, ניתן ליצור גוון אחיד בכל חדר וחדר במרחב, או לכל חלל בנפרד.
אני אוהבת מאוד לבחור ריהוט לבן לחדר שינה, הגוון הלבן משתלב נהדר עם כל טקסטיל, ומצליח ליצור רושם יוקרתי במרחב.
בחללי המגורים, אני אוהבת לשמור על גווני עץ טבעיים, שמצליחים להשתלב נהדר עם טקסטיל לבן או צבעוני, ומעניקים תחושה אורגנית.

לסיכום, היש נעים יותר מניחוח פרחים טריים, שזה עתה הונחה באגרטל? תבשיל מהביל של נזיד עדשים וירקות עם עשבי תבלין, שזה עתה נקטפו בגינה? רבים מאיתנו, ששמעו בעבר על אורך החיים הכפרי, מנסים דווקא עכשיו, כשהמודרניזציה סוגרת ומבודדת מכל מה שטוב וטבעי להתקרב קצת יותר לערכים של טבע ואדמה.
ניתן ליצור יישומים של עיצוב בית כפרי באמצעות שילוב של מוטיב אחד כמו רהיט עץ, בחירה בריהוט ואבזור מחומרים טבעיים, והפחת חיים בבית באמצעות צמחייה פורחת ורעננה.
מעבר לכך, שילובים של כיווני אוויר ומראות, המשתקפות נגדן יכפילו את התאורה במרחב, ו"יפתחו" אותו.
בית כפרי יותר מכל מגלם בעיני את החיים הפשוטים והטובים של פעם, חיים של הרמוניה ואיזון.