מאמרים

המטבח, שיהפוך את הבישול שלכם ללוהט!

אנחנו הישראלים אוהבים ליצור, למצוא חיבור בין נושאים מגוונים ולהמציא דברים חדשים, אנחנו יכולים להיות גם שונים מאוד, בדעות, בבחירות ובטעם שלנו, ולמרות כל אלו, אם יש משהו אחד, שמחבר אותנו ביחד הרי הוא המטבח, בו הכל קורה ומתהווה. מה כולל המטבח, שיהפוך את הבישול שלכם ללוהט? רמז: בעיקר חשיבה נכונה. אז שנתחיל?

עקרון התנועתיות והזרימה

בישול הוא חום, אהבה, טיפול, הוא המקום להעניק והמקום לקבל, מנקודת מבטה של מעצבת פנים במרכז חשיבה נכונה על תכנון המטבח מתחילה בהבנת הרגלי התזונה שלכם:
מה אתם אוכלים? איפה אתם מאחסנים את המזון? ומה רצף הפעולות, שנדרשות לכם על מנת להפוך חומר גלם לארוחה.
הירקות נלקחים מהמדף והמקרר, התבלנים מהארון, השום הכתוש מהמקפיא, וכל אלו נערמים ביחד לכדי קדרת מרק ארומטית ומהבילה ביום חורף קריר במיוחד. ישנו ריקוד, רצף תנועתי בין כל אלו, והרצף הזה מביא ליצירה, מקום לאלתור, ויוצר סדר, שחוסך זמן ומרחב.
עד כאן הפילוספיה, אך כיצד הופכים את הרצף הזה לעניין מוחשי?

עבורי, מעצבת פנים במרכז קיימת חשיבות רבה לארגון החלל במטבח, מתוך הבנה, שמה שאני צריכה נמצא בהישג יד, הלכה למעשה, כלומר אני מושיטה יד ולוקחת.
הבישול אצלי מתחיל בהוצאת המצרכים מהמקרר, אותם אני מניחה על גבי משטח עבודה רטוב, לצדם אני מניחה כלי בישול כמו סירים, מחבתות, מצקות, משם אני ממשיכה אל התנור או אל הכיריים, ובסיום הבישול מניחה על משטח עבודה יבש.
לכן באופן מעשי, המקרר אצלי, אינו צמוד לתנור, כי אם ישירות אל משטח העבודה, עליו הצבתי מדף תלוי לאביזרי מטבח שימושיים, בנגישות גבוהה, כך שהכל גלוי לעין, אין הפתעות. לצד משטח העבודה, או בתוכו, משולב כיור לצורך שטיפת התוצרת, ולצדו תנור הבישול והכיריים.

אחסון גלוי מול אחסון סמוי

פעמים רבות, לקוחות נרתעים מאחסון גלוי של כלי המטבח, בעיקר כאשר המטבח הוא חלק מהחלל המשותף, החשש, שיווצר "אי סדר בעיניים", אפילו מן אווירה של הזנחה מרתיע אותם לסגל את אחד מההרגלים הבריאים והנוחים ביותר לבישול.
כיום ניתן למצוא מגוון פתרונות אסתטיים, שהיפכו את כלי המטבח שלכם, כן בדיוק אלו, שאיחסנתם עמוק במגירה לפריט עיצובי מדליק, ולתוספת אותנטית מאוד לאווירה.
בחירת כלים בגוון אחד, שמתכתב עם גווני הבית, או עם הסגנון העיצובי (לדוגמא כלי ברונזה בעיצוב כפרי, שמדגישים את הסגנון הנבחר, ומשדרגים אותו פלאים) וכלי בכלי נירוסטה דקה בקו נקי, שיטמעו נהדר גם בבתים המינימליסטים והמונוכרומטיים ביותר.

תאורה

תאורה היא מלכת האווירה, כתבתי את זה לפחות בחמישה מאמרים אחרים, ואני כמו כל מעצבת פנים במרכז, שאוהבת לבשל למשפחה שלה, מאמינה, שיש בכוחה של תאורה לשנות לחלוטין את חווית השימוש והמחיה שלנו בבית. שילוב של גופי תאורה חזקים עם תאורת יום ישפרו פלאים את תפיסת המרחב, החלל יראה גדול יותר, הגוף יתעורר במרחב הזה, והאנדרנלין יזרום בדם.

כיצד מיישמים הלכה למעשה?

אור טבעי הוא האור הטוב ביותר, הוא מדויק, מחמיא להפליא, יוצר הילות בחלל, ומעניק רוגע ותחושת חיוניות, אך יחד עם זאת מטבחים, אשר נמצאים בפינות אפלות, בבניינים עורפיים, או בחלקים העורפיים של הבית לא נהנים מתאורה מספקת, וכל אלו משפיעים רבות על אופן השימוש במטבח ובוודאי על חווית השימוש.
שילוב של גופי תאורה ישירה על משטחי העבודה, תאורת ליבון בהירה, או תאורת לד לבנה.
שילוב של גופי תאורה צפים או נתלים מהתקרה בגוון אור צהוב, נעים ושקט מעל משטחי האכילה יוסיפו רבות לאווירה אינטימית ורגועה.
ומעל לכל אלו, תאורת לד לאורכו ורוחבו של שטח המטבח כדי להאיר את החלל באופן כללי ורחב.

מרקמים ומה שביניהם

מרקם מעניק לכל פריט עיצובי את האופי שלו, הוא יכול להיות מחוספס, חלקלק, חצי גס, עדין ונוצתי. המרקמים מהווים שכבה עיצובית בפני עצמה, ואני ממשילה אותם כסימני הפיסוק במשפט, כי לא ניתן ליצור עיצוב שלם וברור בהיעדרם.
כאשר בוחרים סגנון עיצוב למטבח, ניתן בהחלט להאדיר אותו בזכות בחירת המרקם הנכון, שיבוא לידי ביטוי בחיפוי הקירות, הרצפה, ארונות המטבח, המכשור החשמלי וכמובן אביזרי הטקסטיל הנלווים, לעיתים שתילה של 2-3 מאפיינים משותפים בני אותו מרקם משיגים קונספט שלם ובעלות נמוכה יחסית.

כיצד ליישם זאת בפועל?

לאחר קבלת החלטה בנוגע לסגנון העיצוב של המטבח או החלל המרכזי שלכם תוכלו להעצים אותו עם חיפוי ושני פריטי טקסטיל.
לדוגמא: בסגנון העיצוב המודרני- אורבני כדאי לבחור בחיפוי בגימור נקי, גוונים שקטים, שנטמעים בחלל, פתחים וידיות סמויות, ויחד עם זאת לשדך וילון בגוון מטלי, מנירוסטה או מחומר תעשייתי אחר, שימשיך את השפה העיצובית.
בבחירת עיצוב כפרי, כדאי ללכת על חומרים גולמיים וגסים, לבנות בריק מפרוק, אבני צפחה, ברזים גבוהים מברונזה, שאת האווירה נאזן עם וילונות אורגנזה או פשטן לבנים/ גווני פסטל, שיררכו את החלל, ובכל זאת ישמרו את הסגנון הנבחר.

גוונים וצורת

מטבח, שכיף לבשל בו, הוא קודם כל מטבח, שכיף לשהות בו, זה המקום לשלב בו את הגוונים והצורות, שמעניקים לכם השראה, אלו יכולים להיות הדפסים של עלי מונסטרה גדולים, שיעניקו לחלל אווירה טרופית, כציור, טפט קיר או אולי תמונה ענקית, כאשר הרעיון הוא ליצור מוטיב אחד דומיננטי, ואליו לשדך פריטים, שמתכתבים איתו ברמיזה.
מנקודת מבטה של מעצבת פנים במרכז, זהו תהליך מעניין לכשעצמו, שמשדרג כל חלל במעט מאוד מאמץ, תקציב וזמן.

מילות סיכום מפי מעצבת פנים במרכז

המטבח הוא חלק מהבית, במקומות בהם הוא עיקר הבית, העיזו, קחו אותו אל המרכז, צרו את המוטיב העיצובי סביבו, מקמו אותו בלב, ותיווכחו, שזו כנראה ההחלטה הנכונה ביותר, שעשיתם עבור איכות החיים שלכם.

מוזמנים להשאיר כאן תגובות, לשאול שאלות, וכמובן לשתף באהבה!